Oczyszczanie manualne jak sama nazwa wskazuje polega na ręcznym usunięciu ze skóry wszelkich niedoskonałości. Zalicza się do nich przede wszystkim prosaki, zaskórniki otwarte oraz zamknięte. Zabieg często pozwala pozbyć się niedoskonałości, których usunięcie było niemożliwe w trakcie innych zabiegów kosmetycznych. Manualne oczyszczanie skóry można przeprowadzić na różnych partiach ciała. Zazwyczaj jest to twarz i szyja, ale można go wykonać na plecach oraz dekolcie. Czas zabiegu, w zależności od wybranej partii na ciele, wynosi od godziny do dwóch lub więcej.
Procedurę rozpoczyna konsultacja, następnie Kosmetolog przechodzi do demakijażu, dokładnego oczyszczenia i dezynfekcji skóry. Dalej robiony jest peeling, który redukuje zrogowaciały naskórek. Rodzaj peelingu dobierany jest indywidualnie, w zależności od rodzaju skóry (kawitacja, mikrodermabrazja, enzymy). Kolejnym etapem jest nałożenie maseczki rozpulchniającej naskórek i otwierającej pory na zimno na 15-25 minut. Na tym etapie skóra przygotowana jest do manualnego oczyszczania. Zabieg polega na wyciskaniu zaskórników, prosaków oraz krostek – przy użyciu specjalnego, sterylnego narzędzia tzw. łyżeczki. Ta część zabiegu jest najmniej przyjemna, ze względu na odczuwany ból oraz dyskomfort. Potem stosujemy darsonwalizację (prądy wysokiej częstotliwości, które dezynfekują i uspokajają skórę po zabiegu) oraz indywidualnie dobrane serum. Ostatni etap polega na nałożeniu maseczki łagodzącej, która chłodzi, koi ból, łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia, a także zwęża rozszerzone pory. Po ściągnięciu maseczki zaleca się aplikacje kremu z filtrem SPF 50.
Zabieg oczyszczania manualnego wykonujemy średnio 2razy do roku, nie częściej, po zabiegu może wystąpić z zaczerwienie i opuchlizna skóry utrzymująca się jakiś czas, nie wskazane jest stosowanie makijażu po zabiegu, unikamy sauny, basenu, słońca, solarium.