Co powoduje zmarszczki?

Kiedy się śmiejesz, marszczysz brwi, skupiasz lub mrużysz oczy, mięśnie kurczą się, powodując formowanie się zmarszczek i linii. Z biegiem lat skóra traci elastyczność, zmarszczki zaczynają się pogłębiać i pozostają na stałe obecne na twarzy. Linie między brwiami mogą być szczególnie widoczne, sprawiając, że wyglądasz na złego lub zmęczonego, nawet jeśli tak nie jest.

Jakie są dostępne metody leczenia zmarszczek twarzy?

Medycyna estetyczna zna odpowiedzi na to pytanie. Wygląd bardzo wyraźnych zmarszczek można poprawić, poddając się zabiegowi z zakresu dermatologii estetycznej, wstrzykując produkty wypełniające lub lekarstwa, takie jak toksyna botulinowa typu A, albo łącząc niektóre z tych metod. Decyzja o wyborze najbardziej odpowiedniej metody uzależniona jest od miejsca, rodzaju i głębokości zmarszczek.

Na czym polega leczenie toksyną botulinową?

Toksyna botulinowa typu A, inaczej botox to naturalnie występujące białko bakteryjne. Niewielkie dawki tej substancji wstrzykiwane są pod skórę do mięśni poddawanych zabiegowi w celu zredukowania zmarszczek. Substancja ta blokuje impulsy nerwowe, umożliwiając rozluźnienie mięśni odpowiedzialnych za powstawanie zmarszczek. Inne funkcje nerwowe- takie jak wrażliwość skóry na dotyk- nie ulega zmianie.

W jaki sposób przebiega zabieg?

Toksyna botulinowa – botox jest wstrzykiwana podczas zabiegu medycyny estetycznej przy użyciu jednorazowej strzykawki zaopatrzonej w bardzo cienką igłę. Małą ilość preparatu wstrzykuje się w kilka miejsc na twarzy. Zabieg trwa krótko, zajmuje około 12-20 minut. Ból związany ze wstrzykiwaniem jest minimalny. Wielu pacjentów porównuje go do kilkusekundowego ugryzienia przez komara. Zabieg nie wymaga miejscowego znieczulenia.

Jak długo trwa efekt działania toksyny botulinowej na zmarszczki gładzizny?

Pierwsze oznaki działania toksyny botulinowej widoczne będą po 2-3 dniach od zabiegu. Medycyna estetyczna tego typu przynosi efekt okresowy, który utrzymuje się około 4 miesięcy, a czasami dłużej. Termin następnego zabiegu jest uzależniony od czasu utrzymywania się efektów poprzedniego zabiegu u indywidualnego pacjenta. Zabieg można powtarzać co 6-8 miesięcy. Nie powinno się przeprowadzać kolejnych zabiegów częściej niż co 3 miesiące.

Komu możemy polecić zabieg?

Medycyna estetyczna proponowana jest wszystkim, którzy są niezadowoleni z wyglądu swojej twarzy. Botox najczęściej wybierają osoby chcące pozbyć się zmarszczek głównie w górnej części twarzy, czyli zmarszczek mimicznych. Są to zmarszczki, które występują często już u bardzo młodych osób, ponieważ związane są z żywą mimiką twarzy. W przypadku zmarszczek bardzo głębokich i mocno utrwalonych może zaistnieć konieczność uzupełnienia zabiegów przez wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym. Może być łączony również z innymi metodami liftingu twarzy.

Toksyna botulinowa jest szeroko stosowana w usuwaniu zmarszczek:

– między brwiami (zmarszczki „lwie”, gładzizny czoła)
– poprzecznych czoła
– wokół oczu (kurze łapki)
– innych: powieki dolnej, wokół ust, na brodzie i szyi.

Jak skóra wygląda po zabiegu?

Najczęściej w miejscu podania toksyny powstają punkcikowate zaczerwienienia, po których nie ma żadnego śladu. 
Czasami obserwujemy niewielkie krwiaczki, które same szybko ustępują.

Po wykonanym zabiegu można bez żadnych obaw powrócić do pełnej aktywności

W naszej klinice dostępne są dwa preparaty: Botox oraz Azzalure.

Pracujemy na Azzalure i Bocouture

Przewiń do góry