Stymulatory tkankowe są preparatami wykazującymi działanie silnie stymulujące skórę do odnowy poprzez odbudowę kolagenu i elastyny. Mają silniejsze działanie niż standardowe koktajle do mezoterapii igłowej. Można powiedzieć, że stymulatory wymuszają na tkance nasilenie procesów regeneracyjnych. Pobudzają komórki do namnażania, dzięki czemu uzyskujemy efekt wypełnienia i ujędrnienia.

Stymulatory tkankowe to gama produktów do iniekcji, które możemy podzielić na kilka podstawowych grup że wzgl na zawarty akladnik aktywny:

  • kwas hialuronowy – w odróżnieniu od preparatów przeznaczonych do mezoterapii igłowej posiada specjalny sposób sieciowania cząstek lub charakteryzuje się dużą masą cząsteczkową. Dzięki specjalnym właściwościom oddziałuje na fibroblasty oraz adipocyty stymulując je do proliferacji. Przykładami preparatów są: Dejale, Profhilo, Ejal40.
  • Atelokolagen typu I – pochodzenia organicznego ze ścięgien ssaków. Idealny dla skór wiotkich, wymagających poprawy napięcia. Producenci rekomendują preparaty na bazie atelokolagenu dla osób po 25 r.ż. jako profilaktyka starzenia się skóry. Dostępne są też wersje kolagenu dedykowane na obszary ciała takie jak brzuch, ramiona, okolica nad kolanami – czyli wszędzie tam, gdzie skóra ulega wiotczeniu i wymaga poprawienia jędrności. Na rynku można spotkać następujące preparaty: Linerase, Nithya.
  • Hydroksyapatyt wapnia – wykorzystywany do zabiegów wolumetrycznych ze względu na głębokość aplikacji, stanowi zarówno implant, jak i stymulator. Największe stężenie występuje w preparacie Crystalys 55,7%, nieco mniejsze w preparacie Radiesse – 33%. Preparatami o bardzo niskim stężeniu hydroksyapatytu wapnia, przeznaczonymi do rewitalizacji skóry są Neauvia Hydro Deluxe oraz Peptidyal HX – gdzie stężenia oscylują na poziomie 0,01%.
  • Aminokwasy – najczęściej występują w preparatach w połączeniu z kwasem hialuronowym stanowiąc prekursory kolagenu i elastyny. Stymulują regenerację macierzy pozakomórkowej. Dostępne preparaty to: Biorej, Sunekos 200, Jalupro.
  • Bursztynian sodu – składnik przeznaczony do redermalizacji skóry, przeciwdziała procesom starzenia się skóry oraz działa antyoksydacyjnie. Stymuluje syntezę białek strukturalnych, takich jak kolagen i elastyna np. Electri, Xela Rederm.
  • Polinukleotydy – występują w różnych stężeniach – niskie ok 2mg/ml przeznaczone są do stymulacji okolicy oka i pomagają w takich problemach jak cienie i delikatne zmarszczki okolicy oka. Wyższe stężenia 20-25 mg/ml dedykowane są do intensywnej biorewitalizacji skóry twarzy. Preparaty z polinukleotydami: Lumi Eyes, Sensi Eyes, Nucleofill, Ell Stimulate, Cell Vitaran.

Stymulatory tkankowe różnią się od siebie przede wszystkim składnikami aktywnymi, techniką podania, wskazaniami do zastosowania, a także trwałością uzyskanego efektu. Wybór preparatu zostaje ustalony po uprzedniej konsultacji.

Przewiń do góry